Astaş Isıl İşlem'e Hoşgeldiniz
HİZMETLERİMİZ

REKRİSTALİZASYON TAVLAMASI

Kuvvetli soğuk şekillendirme sonrası dayanım artışını gidermek ve ince taneli yapıya ulaşmak için yapılır.

Demir olmayan malzemelerde kaba taneli yapıyı ince taneli yapıya dönüştürmek için tek yol bu tavlama işlemidir. Buna karşın çeliklerde soğuk dayanıklaşmayı gidermek ve ince taneli yapı için ayrıca normal tavlama da yapılır. Ancak Normal tavlama sıcaklığının yüksek oluşu, enerji maliyetinin yüksekliği, fırında aşınmanın fazlalığı, tufallaşma kayıpları, karbon azalması ve deformasyon olaylarından dolayı eğer parçada homojen ve kritik şekil değiştirmenin üzerinde şekillendirme varsa, yeniden kristalleştirme tavlaması uygulanabilir.

Rekristalizasyon tavlamasıyla tane büyüklüğü, şekillendirme derecesi, rekristalizasyon sıcaklığı ve süresine bağımlı olan yeni yapı oluşur. Şekillendirme derecesi yükseldikçe o ölçüde tane incelmesi iyileşir. Kritik şekil değiştirme derecesinin altında şekillendirilmiş parçalarda bu tavlama uygulandığında ince taneli yapı değil, aksine kaba taneli yapı meydana gelir.worker

İHALE DOSYASI

Vakum Isıl İşlem Hizmeti İle Yenilik Kapasitemizi Arttırarak Marka Değerimizi Güçlendirme ve Ek İstihtam Yaratmak Proje İhale Dosyasını İndirmek İçin Tıklayıız.