Astaş Isıl İşlem'e Hoşgeldiniz
HİZMETLERİMİZ

GERİLİM GİDERME TAVLAMASI

Gerilim Giderme Tavlamasında iç gerilmeler sürünme olaylarıyla azaltılır. Önceden yapılmış plastik şekil vermeye bağlı olarak uygulanan rekristalizasyon tavlamasına karşıt olarak bu tavlamada yapı değişimi söz konusu değildir.

Gerilim Giderme Tavlamasında sıcaklık en yüksek kullanım sıcaklığının üstünde fakat özellik değişimlerinin rastlandığı sıcaklık derecesinin altında gerçekleştirilmelidir. Örneğin 100 °C sıcaklığa ısıtmakla sertlikte dikkate değer bir düşme olmaksızın iç gerilmeler önemli ölçüde azaltılmış olur. Isıl işlem görmemiş parçalar için gerilim giderme tavlamasında sıcaklık değeri A1 sıcaklığının altında seçilmelidir. Yeni gerilmelerin oluşmasını engellemek için parçalar fırında yavaş soğutulmalıdır. Gerilmelerin yok olmasını sağlayan süre genellikle 2 saatte tamamlandığından özel durumlar dışında daha uzun süre genellikle beklenmez.

Gerilim Giderme Tavlaması örneğin kaynak edilmiş parçalarda iç gerilmeleri azaltmak için kullanılır.worker

İHALE DOSYASI

Vakum Isıl İşlem Hizmeti İle Yenilik Kapasitemizi Arttırarak Marka Değerimizi Güçlendirme ve Ek İstihtam Yaratmak Proje İhale Dosyasını İndirmek İçin Tıklayıız.